We have provided you with Extra and Important Questions from Class 10 Maths Chapter 1 Real numbers. This Extra and Important Questions will help you to score 100% in your Board Exams. These extra questions will be helpful to revise the important topics and concepts.

Join our Telegram Channel, there you will get various e-books for CBSE 2024 Boards exams for Class 9th, 10th, 11th, and 12th.

Table of Contents

**Real Numbers Class 10 Important Questions with Answers Maths Chapter 1**

**Extra Questions for Class 10 Maths Chapter 1 Very Short Answer Type**

**Question: **What is the HCF of the smallest composite number and the smallest prime number?

**Solution:** Smallest composite number = 4

Smallest prime number = 2

So, HCF (4, 2) = 2

**Question: **The decimal representation of 6/1250 will terminate after how many places of decimal?

**Solution: **

This representation will terminate after 4 decimal places.

**Question: **If HCF of a and b is 12 and product of these numbers is 1800. Then what is LCM of these numbers?

**Solution:** Product of two numbers = Product of their LCM and HCF

⇒ 1800 = 12 × LCM

⇒ LCM = 1800/12 = 150.

**Question:** What is the HCF of 3^{3} × 5 and 3^{2} × 5^{2}?

**Solution : **HCF of 3^{3} × 5 and 3^{2} × 5^{2} = 3^{2} × 5 = 45

**Question: **If a is an odd number, b is not divisible by 3 and LCM of a and b is P, what is the LCM of 3a and 2b?

**Solution:** 6P

**Question:** If P is prime number then, what is the LCM of P, P^{2}, P^{3}?

**Solution:** P^{3}

**Question:** Two positive integers p and q can be expressed as p = ab^{2} and q = a^{2}b, a and b are prime numbers. What is the LCM of p and q?

**Solution:** a²h²

**Question: **A number N when divided by 14 gives the remainder 5. What is the remainder when the same number is divided by 7?

**Solution:** 5, because 14 is multiple of 7.

Therefore, remainder in both cases are same.

**Question: **What are the possible values of remainder r, when a positive integer a is divided by 3?

**Solution: **According to Euclid’s division lemma

a = 3q + r, where O r < 3 and r is an integer.

Therefore, the values of r can be 0, 1 or 2.

**Question: **A rational number in its decimal expansion is 1.7351. What can you say about the prime factors of q when this number is expressed in the form ? Give reason.

**Solution: **As 1.7351 is a terminating decimal number, so q must be of the form 2^{m} 5^{n}, where in, n are natural numbers.

**Question: **Without actually performing the long division, find 987/10500 will have terminating or non.terminating repeating decimal expansion. Give reason for your answer.

**Solution: **

**Real Numbers Class 10 Extra Questions Short Answer Type **

**Question: **Can the number 4^{n}, n be a natural number, end with the digit 0? Give reason.

**Solution:** If 4^{n} ends with 0, then it must have 5 as a factor. But, (4)^{n} = (2^{2})^{n} = 2^{2n} i.e., the only prime factor

of 4^{n} is 2. Also, we know from the fundamental theorem of arithmetic that the prime factorization of each number is unique.

∴ 4^{n} can never end with 0.

**Question: **“The product of three consecutive positive integers is divisible by 6”. Is this statement true or false? Justify your answer.

**Solution: **True, because n(n + 1) (n + 2) will always be divisible by 6, as at least one of the factors will be divisible by 2 and at least one of the factors will be divisible by 3.

**Question:**

**Solution:**

**Question:** What is the least number that is divisible by all the numbers from 1 to 10?

**Solution: **Required number = LCM of 1, 2, 3, … 10 = 2520

**Question:** Explain why 3 × 5 × 7 + 7 is a composite number.

**Solution: **3 × 5 × 7 + 7 = 7(3 × 5 + 1) = 7 × 16, which has more than two factors.

**Question: **The product of two consecutive integers is divisible by 2. Is this statement true or false? Give reason.

**Solution: **True, because n(n + 1) will always be even, as one out of the n or n+ 1 must be even.

**Question:** Can two numbers have 18 as their HCF and 380 as their LCM? Give reason.

**Solution: **No, because here HCF (18) does not divide LCM (380).

**Question: **The decimal expansions of some real numbers are given below. In each case, decide whether they are rational or not. If they are rational, write it in the form pq. What can you say about the prime factors of q?

(i) 0.140140014000140000… (ii) 0.16¯¯¯¯¯

**Solution:**

(i) We have, 0.140140014000140000… a non-terminating and non-repeating decimal expansion. So it is irrational. It cannot be written in the form of pq

(ii) We have, 0.16¯¯¯¯¯ a non-terminating but repeating decimal expansion. So it is rational.

Let x = 0.16¯¯¯¯¯

Then, x = 0.1616… (i)

100×16.1616… ..(ii)

On subtracting (i) from (ii), we get

100x – x = 16.1616 – 0.1616

⇒ 99x = 16 ⇒ x = 16/99 = p/q

The denominator (q) has factors other than 2 or 5.

**Question: **Show that any positive odd integer is of the form 6q + 1 or 6q + S or 6q + 5 where q is some integer.

**Solution: **Let a he any positive odd integer and h = 6. Then, by Euclid’s algorithm, a = 6q + r, for some

integer q ≥ O and O ≤ r < 6.

i.e., the possible remainders are 0, 1, 2, 3, 4, 5.

1’hus,a can be of the form 6q, or 6q + I, or 6q + 2, or ßq + 3, ör 6q + 4,

or 6q + 5, where q is some quotient.

Since a. is odd integer, so a cannot be of the form , or + 2, or 6q + 4, (since they are even).

Thus, a is of the form 6q + 1, 6q + 3, or 6q + 5, where q is some integer.

Hence, any odd positive integer is of the form 6q + 1 or 6q -1- 3 or 6q + 5, where q is some integer.

**Question: **Find the value of x, y and z in the given factor tree. Can the value of ‘x’ be found without finding the value of ‘y’ and ‘z’? If yes, explain.

**Solution: **z = 2 × 17 = 34; y = 34 × 2 = 68 and x = 2 × 68 = 136

Yes, value of x can be found without finding value of y or z as

x = 2 × 2 × 2 × 17 which arc prime factors of x.

**Question: **The LCM of two numbers is 14 times their HCF. The sum of LCM and HCF is 600. If one number is 280, then find the other number.

**Solution:** Let HCF of the numbers hex then according to question LCM of the number will be 14x

And x + 14 = 600 ⇒ 15x = 600 ⇒ x = 40

Then HCF = 40 and LCM = 14 × 40 = 560

∵ LCM × HCF = Product of the numbers

560 × 40 = 280 × Second number Second number = 560×40/280 = 80

Then other number is 80

**Question: **If n is an odd positive integer, show that (n^{2} – 1) is divisible by 8.

**Answer: **We know that an odd positive integer n is of the form (4q + 1) or (4 + 3) for some integer q.

Case – I When n = (4q + 1)

In this case n^{2} – 1 = (4q + 1)^{2}1 = 16q^{2} + 8q = 8q(2q + 1)

which is clearly divisible by 8.

Case – II When n = (4q + 3)

In this case, we have

n2^{2} = (4q + 3)^{2} – 1 = 16q^{2} + 24q + 8 = 8(2q^{2}+ 3q + 1)

which is clearly divisible by 8.

Hence (n^{2} – 1) is divisible by 8.

**Question:** Write down the decimal expansions of the following numbers:

**Question: **Find the LCM and HCF of the following pairs of integers and verify that LCM × HCF = product of the two numbers.

(1) 26 and 91 (ii) 198 and 144

**Solution: **(i) We have, 26 = 2 × 13 and 91 = 7 × 13

Thus, LCM (26, 91) = 2 × 7 × 13 = 182

HCF (26, 91) = 13

Now, LCM (26, 91) × HCF (26, 91) = 182 × 13 = 2366

and Product of the two numbers = 26 × 91 = 2366

Hence, LCM × HCF = Product of two numbers.

(ii) 144 = 24 × 32 and 198 = 2 × 32 × 11

∴ LCM(198,144)2^{4} × 3^{2} × 11 = 1584

HCF(198, 144) = 2 × 3^{2} = 18

Now, LCM (198, 144) × HCF (198, 144) = 1584 × 18 = 28512

and product of 198 and 144 = 28512

Thus, product of LCM (198, 144) and HCF (198, 144)

= Product of 198 and 144.

**Question: **Find the LCM and HCF of 12, 15 and 21 by applying the prime factorisation method.

**Solution: **The prime factors of 12, 15 and 21 are

12 2^{2 }× 3, 15 = 3 × 5 and 21 = 3 × 7

Therefore, the HCF of these integers is 3.

2^{2}, 3^{1}, 5^{1} and 7^{1} and are the greatest powers involved in the prime factors of 12, 15 and 21.

So, LCM (12, 15, 21) = 2^{2} × 3^{1} × 5^{1} × 7^{1} = 420.

**Real Numbers Class 10 Extra Questions Long Answer Type **

**Question: **Use Euclid’s division lemma to show that the square of any positive integer is either of the form 3m or 3m + 1 for some integer m.

**Solution:** Let a be an arbitrary positive integer.

Then by Euclid’s division algorithm, corresponding to the positive integers a and 3 there exist

non-negative integers q and r such that

a = 3q + r where 0 ≤ r <3

a^{2} = 9q^{2} + 6qr + r^{2} ….(i) 0 ≤ r <3

Case – I: When r = 0 [putting in (i)]

a^{2} = 9q^{2} = 3(3q^{2}) = 3m where m = 3q^{2}

Case – II: r = 1

a^{2} = 9q^{2}+6q + 1 = 3(3q^{2} + 2q)+ 1 = 3m + 1 where m = 3q^{2} + 2q

Case – III: r = 2

a^{2} = 9q^{2} + 12 + 4 = 3(3q^{2} + 4q + 1) + 1 = 3m + 1 where m = (3q^{2} + 4q + 1)

Hence, square of any positive integer is either of the form 3m or 3m + 1 for some integer m.

**Question: **Use Euclid’s division algorithm to find the HCF of:

(i) 960 and 432

(ii) 4052 and 12576.

**Solution:** (i) Since 960 > 432, we apply the division lemma to 960 and 432.

We have, 960 = 432 × 2 + 96

Since the remainder 96 ≠ 0, so we apply the division lemma to 432 and 96.

We have, 432 = 96 × 4 + 48

Again remainder 48 ≠ 0 so we again apply division lemma to 96 and 48.

We have, 96 = 48 × 2 + O

The remainder has now become zero. So our procedure stops.

Since the divisor at this stage is 48.

Hence, HCF of 960 and 432 is 48.

i.e., HCF (960, 432) = 48

(ii) Since 12576 > 4052, we apply the division lemma to 12576 and 4052, to get

12576 = 4052 × 3 + 420

Since the remainder 420 ≠ 0, we apply the division lemma to 4052 and 420, to get

4052 = 420 × 9 + 272

We consider the new divisor 420 and the new remainder 272, and apply the division lemma to get

420 = 272 × 1 + 148

We consider the new divisor 272 and the new remainder 148, and apply the division lemma to get

272 = 148 × 1 + 124

We consider the new divisor 148 and the new remainder 124, and apply the division lemma to get

148 = 124 × 1 + 24

We consider the new divisor 124 and the new remainder 24, and apply the division lemma to get

124 = 24 × 5 + 4

We consider the new divisor 24 and the new remainder 4, and apply the division lemma to get

24 = 4 × 6 + O

The remainder has now become zero, so our procedure stops. Since the divisor at this stage is 4, the HCF of 12576 and 4052 is 4.

**Question: **Using prime factorisation method, find the HCF and LCM of 30, 72 and 432. Also show that HCF × LCM ≠ Product of the three numbers.

**Solution: **Given members = 30, 72, 432 .

30 = 2 × 3 × 5; 7^{2} = 2^{3} × 3^{2} and 432 = 2^{4} × 3^{3}

Here, 2’ and 31 are the smallest powers of the common factors 2 and 3 respectively.

So, HCF (30, 72, 432) = 2^{1} × 3^{1} = 2× 3 = 6

Again, 2, 33 and 51 arc the greatest powers of the prime factors 2, 3 and 5 respectively.

So, LCM (30, 72, 432) = 2^{4} × 3^{3} × 5^{1} = 2160

HCF × LCM = 6 × 2160 = 12960

Product of numbers = 30 × 72 × 432 = 933120 .

Therefore, HCF × LCM ≠ Product of the numbers.

**Question:** Prove that √7 is an irrational number.

**Solution: **Let us assume, to the contrary, that √7 is a rational number.

Then, there exist co-prime positive integers and such that

√7 = ab , b ≠ 0

So, a = √7 b

Squaring both sides, we have

a^{2} = 7b^{2} …… (i)

⇒ 7 divides a^{2} ⇒ 7 divides a

So, we can write

a = 7c (where c is an integer)

Putting the value of a = 7c in (i), we have

49c^{2} = 7b^{2} 7^{2} = b^{2}

It means 7 divides b^{2} and so 7 divides b.

So, 7 is a common factor of both a and b which is a contradiction.

So, our assumption that √7 is rational is wrong.

Hence, we conclude that √7 is an irrational number.

**Question: **Show that 5 – √3 is an irrational number.

**Solution: **Let us assume that 5 – √3 is rational.

So, 5 – √3 may be written as

5 – √3 = p/q, where p and q are integers, having no common factor except 1 and q ≠ 0.

⇒ 5 – p/q = √3 ⇒ √3 = 5q−p/q

Since 5q−p/q is a rational number as p and q are integers.

∴ √3 is also a rational number which is a contradiction.

Thus, our assumption is wrong.

Hence, 5 – √3 is an irrational number.

**Question:** Using Euclid’s division algorithm, find whether the pair of numbers 847,2160 are co-prime or not.

**Solution: **Since 2160 > 847 we apply the division lemma to 2160 and 847

we have, 2160 847 × 2 + 466

Since remainder 466 ≠ 0. So, we apply the division lemma to 847 and 466

847 = 466 × 1+ 381

Again remainder 381 ≠ 0. So we again apply the division lemma to 466 and 381.

466 = 381 × 1 + 85

Again remainder 85 ≠0. So, we again apply the division lemma to 381 and 85

381 = 85 × 4 + 41

Again remainder 41 ≠ 0. So, we again apply the division lemma to 85 and 41.

85 = 41 × 2 + 3

Again remainder 3 ≠ 0. So, we again apply the division lemma to 4 1 and 3.

41 = 3 × 13 + 2

Again remainder 2 ≠ 0. So, we again apply the division lemma to 3 and 2.

3 = 2 × 1 + 1

Again remainder 1 ≠ 0. So, we apply division lemma to 2 and 1

2 = 1 × 2 + 0

The remainder now becomes O. So, our procedure stops.

Since the divisor at this stage is 1.

Hence, HCF of 847 and 2160 is 1 and numbers are co-prime.

**Question: **Check whether 6^{n} can end with the digit O for any natural number n.

**Solution: **If the number 6^{n}, for any n, were to end with the digit zero, then h would bc divisible by 5. That is, the prime factorisation of 6^{n} would contain the prime 5. But 6^{n} = (2 × 3)^{n} = 2^{n} × 3^{n} So the primes in factorisation of 6^{n} are 2 and 3. So the uniqueness of the Fundamental Theorem of Arithmetic guarantees that (here are no other primes except 2 and 3 in the factorisation of 6^{n}. So there is no natural number n for which 6” ends with digit zero.

**Question: **Let a, b, e, k be rational numbers such that k is not a perfect cube. if a + bk^{1/2} + ck^{2/3} then prove that a = b, c = 0.

**Solution: **

This is impossible as k^{2/3} is irrational and ac is rational.

∴ a^{3} – k^{2}c^{3} ≠ 0

Hence, c = 0

Substituting c = 0 in b^{2} – ac = 0, we get b = 0

Substituting b = 0 and c = 0 in a + bk^{1/3} + ck^{2/3}= 0, we get a = 0

Hence, a = b = c = 0

**Question:** Find the largest positive integer that will divide 398, 436 and 542 leaving remainders 7, 11 and 15 respectively.

**Solution: **It is given that on dividing 398 by the required number, there is a remainder of 7. This means that 398 – 7 = 391 is exactly divisible by the required timber In other words, required number is a factor of 391.

Similarly, required positive integer is a factor of 436 – 11 = 425 and 542 – 15 = 527

Clearly, the required number is the HCF of 391, 425 and 527.

Using the factor tree, we get the prime factorisations of 391, 425 and 527 as follows:

391 = 17 × 23, 425 52 × 17 and 527 17 × 31

∴ HCF of 391, 425, and 527 is 17.

Hence, the required number = 17.